Zachowaniem własnych zębów w ich funkcji, kształcie i kolorze zajmuje się stomatologia zachowawcza. Nasi wykwalifikowani i doświadczeni lekarze w doskonały sposób wiedzą, jak zapobiegać i leczyć już powstałe ubytki próchnicze. Dzięki regularnej profilaktyce lekarz ma możliwość zareagowania na niepokojące objawy bardzo szybko i jest w stanie w odpowiednim czasie zahamować rozwój ubytków, aby próchnica nie miała możliwości przedostania się w głębsze tkanki naszych zębów.
STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA
Próchnicę ze względu na etapy zaawansowania dzielimy na:
Początkowa
Są to występujące na szkliwie białe plamki, nazywane odwapnieniami, które jeszcze w tym stadium nie uszkodziły szkliwa. Na tym etapie istnieje możliwość odwrócenia procesu.
Powierzchniowa
Obejmuje tylko powierzchnię szkliwa, w której powstał nieodwracalny ubytek. Ząb reaguje na bodźce chemiczne słodkie i kwaśne oraz bodźce zgłębnikowe.
Średnia
Ubytek obejmuje szkliwo oraz zębinę i staje się czarny lub brązowy. Widoczna jest wyraźna granica między zdrową zębiną a miazgą. Ząb reaguje na słodkie, kwaśne, zmiany temperatur oraz bodźce zgłębnikowe.
Głęboka
Jest to ostatnie stadium, w którym ubytek sięga miazgi zębowej i wywołuje ból. Ten stan bez leczenia, może doprowadzić do obumarcia zęba i stanu zapalnego przyzębia.