REJESTRACJA +48 728 949 204

LECZENIE ENDODONTYCZNE

ENDODONCJA– to dział stomatologii zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metoda leczenia jest w tym przypadku leczenie kanałowe. W klinice posiadamy zaawansowaną aparaturę, dzięki czemu możemy naszym pacjentom zaproponować nowoczesne rozwiązania endodontyczne. Do leczenia wykorzystujemy specjalistyczne narzędzia maszynowe i ręczne, które dają możliwość dokładnego opracowania kanałów zęba, co przekłada się na łatwiejsze dostosowanie systemu wypełniania za pomocą gorącej gutaperki i ułatwia diagnostykę RTG.

Zalecenia

Leczenie endodontyczne zalecane jest pacjentom, którzy:

  • • posiadają bardzo głębokie ubytki uzębienia,
  • • w przypadku martwicy miazgi,
  • • po złamaniu zęba,
  • • po zwichnięciu zęba,
  • • na zalecenie lekarza protetyka przed wykonaniem korony lub mostu.

Oferujemy bardzo wysoką skuteczność leczenia kanałowego oraz sprawdzone i bezpieczne procedury. Jak powszechnie wiadomo leczenie kanałowe zęba jest dużo tańsze i mniej inwazyjne niż usunięcie zęba i zastąpienie go mostem protetycznym lub implantem zębowym, dlatego mimo tego, że leczenie kanałowe zęba jest bardzo czasochłonne i pracochłonne to właśnie tę metodę “ratowania” zęba polecamy naszym pacjentom.

stomatolog skórzewo poznań
leczenie kanalowe

Prawidłowo wyleczony ząb pozostaje w jamie ustnej bardzo długo i nie daje żadnych objawów niepożądanych. Nieprawidłowe leczenie endodontyczne może prowadzić do zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, co może, lecz nie musi, skończyć się koniecznością usunięcia zęba. Ząb z nawet dużymi zmianami okołowierzchołkowymi ma korzystne rokowania. Warunkiem sukcesu w jego leczeniu jest zachowanie sterylności w trakcie opracowywania kanałów (niezbędny jest tu koferdam izolujący ząb od środowiska jamy ustnej), obfite płukanie środkami dezynfekującymi, opracowanie kanałów przy użyciu narzędzi maszynowych lub ręcznych z dokładnym pomiarem ich długości endometrem, a następnie szczelne wypełnienie gutaperką. Efekt leczenia w postaci cofających się zmian pod zębem widać na zdjęciu RTG już po pół roku od zakończenia leczenia.

Przebieg leczenia kanałowego

W zależności od rozpoznania lekarz endodonta wybiera odpowiednią metodę leczenia kanałowego, która jest indywidualnie dobierana do konkretnego pacjenta. Jednak w dużym uproszczeniu dla ogólnego zrozumienia leczenia kanałowego, przebieg leczenia wygląda następująco:

1.Lekarz otwiera komorę zęba i usuwa martwą lub żywą miazgę (żywą usuwa się w znieczuleniu miejscowym). Po dokładnym oczyszczeniu ubytku próchniczego i odsłonięciu kanałów, lekarz szuka w zębach jest od jednego do trzech ujść (kanałów), jednak czasami zdarza się, że ich liczba dochodzi do sześciu. Opracowywany kanał lub kanały korzeniowe przy użyciu maszynowych czy ręcznych narzędzi kanałowych są obficie przepłukiwane (dezynfekowane).

W trakcie opracowywania kanałów korzeniowych miazga kanałowa jest całkowicie usuwana wraz z toksynami bakteryjnymi z kanalików zębinowych, dzięki czemu poszerzony i osuszony kanał staję się odpowiednio przygotowany do wypełnienia. Najnowsze narzędzia umożliwiają precyzyjne i ostateczne oczyszczenie systemu kanałów na jednej wizycie. Po dokładnym wyczyszczeniu, odkażeniu i wysuszeniu kanały korzeniowe są bardzo szczelnie wypełniane za pomocą płynnej gutaperki np. Systemem B+ Obtura II. Metody te gwarantują najwyższą szczelność wypełnienia kanału.

Po wypełnieniu kanałów wykonujemy kontrolne zdjęcie RTG. W dniu wizyty lub jeszcze następnego dnia ząb może pobolewać, nie jest to jednak regułą i daję się łatwo opanować za pomocą powszechnie dostępnych środków przeciwbólowych. Ostatnim etapem leczenia kanałowego jest trwała odbudowa korony zęba.

Najczęściej konieczna jest całkowita odbudowa zęba za pomocą wkładu koronowo- korzeniowego i korony protetycznej.

leczenie kanałowe skórzewo