REJESTRACJA +48 728 949 204

DLA PACJENTA

Wytyczne dla pacjentów po zabiegu implantologicznym

Współczesne leczenie implantologiczne należy do najbezpieczniejszych, a także kontrolowanych i przewidywalnych metod medycznych, których celem jest uzupełnienie ubytków zębowych. Z ogólnodostępnych danych medycznych wynika, że odsetek powodzenia, a więc przyjęcia implantu wynosi średnio 96-98%. Pozostałe 2- 4% niepowodzeń jest spowodowanych skumulowaniem się różnych czynników ryzyka. Z naszego doświadczenia wynika, że około 75% pacjentów implantologicznych obarczonych jest co najmniej jednym czynnikiemryzyka.

Lecząc się w naszych gabinetach nasi pacjenci mogą być pewni, że dołożymy wszelkich starań, aby dokładnie zdiagnozować ich stan zdrowia i wyeliminować możliwe czynniki ryzyka.

  • zła higiena jamy ustnej
  • palenie tytoniu
  • niedostateczna ilość i jakość kości
  • alkohol
  • brak współpracy z lekarzem
  • cukrzyca
  • osteoporoza,niekiedy wiek
  • parafunkcje np. bruksizm

Implanty zębowe są tytanowym elementem w kształcie śruby, który wyglądem przypomina korzeń zęba i pełni jego funkcje, w skrócie implant jest protezą korzenia zęba, na którym może zostać zamocowana kompozytowa korona zębowa.

Lekarze wszczepiają implanty na ogół w znieczuleniu miejscowym, co jest zarówno bezpieczne, jak i komfortowe dla pacjenta, gdyż zabieg jest całkowicie bezbolesny. Szwy usuwane są po upływie 7 do 10 dni. Okres osteointegracji (wgajania) trwa w zależności od stanu zdrowia i ogólnej kondycji pacjenta od 3 tygodni do 6 miesięcy. Czas ten może się różnić w zależności od rodzaju implantu, jego powierzchni, jakości i ilości kości oraz zastosowanych procedur medycznych.

Na czas wgajania się implantu stomatologicznego, w celu zamaskowania braku zębów, można zastosować tymczasowe uzupełnienia protetyczne. W zależności od wymagań i możliwości finansowych może to być np. tymczasowa nadbudową protetyczna na implancie, most typu Maryland, proteza lub mikroproteza ruchoma, most na implantach tymczasowych.

Po zabiegu wszczepienia implantów w naszych gabinetach w celu utrzymania gwarancji, pacjenci zapraszani są na okresowe wizyty kontrolne, które prowadzone są według ustalonego z pacjentem harmonogramu. Wizyty kontrolne wyznaczane są co trzy miesiące przez pierwszy rok po zabiegu. Po tym okresie spotykamy się z pacjentem co sześć miesięcy.

prowadzenie samochodu- niewskazane po zażyciu środków uspakajających przed zabiegiem chirurgicznym,

posiłki i napoje – należy powstrzymać się od picia i jedzenia przez dwie godziny po zabiegu, a przez 3 dni należy utrzymywać miękką dietę oraz unikać intensywnego płukania jamy ustnej,

po zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej należy unikać wysiłku fizycznego przez 10 dni,

w miejscu wszczepienia implantu należy unikać intensywnego szczotkowania do momentu zdjęcia szwów, a przez pierwsze 3 dni unikać intensywnego płukania jamy ustnej.

stomatolog poznań
stomatolog skórzewo

Wytyczne dla pacjentów dotyczące użytkowania, czyszczenia i pielęgnacji
protez

• Codzienna skrupulatna higiena jamy ustnej i protez ma istotne znaczenie dla zachowania zdrowia ogólnego.

• Należy codziennie dokładnie czyścić protezy pod strumieniem wody specjalną szczotką przeznaczoną do tego celu oraz przy użyciu środka czyszczącego do protez bez dodatków ściernych.

• Po dokładnym oczyszczeniu protez, należy je zawsze opłukać pod bieżącą wodą przed ponownym wprowadzeniem do jamy ustnej.

• Protezy powinny być corocznie czyszczone profesjonalnie przez lekarza dentystę lub higienistkę stomatologiczną przy użyciu ultradźwięków, w celi minimalizacji akumulowania płytki bakteryjnej protez w czasie noszenia.

• Nie należy umieszczać protez we wrzącej wodzie lub pozostawiać w roztworach zawierających podchloryn sodu przez okres dłuższy niż 10 minut, ponieważ może to skutkować uszkodzeniem protezy.

• Należy stosować przerwę nocną podczas użytkowania protez oraz przechowywać protezę/ protezy poza jamą w środowisku suchego powietrza, co zapobiega namnażaniu się grzybów.

• Każdy użytkownik protezy/ protez powinien co najmniej raz w roku zgłosić się na badania kontrolne, w celu oceny stanu protez oraz kostnego i śluzówkowego podłoża protetycznego.

Wytyczne dla kobiet w ciąży

Zanim zdecydujesz się na wizytę u dentysty w czasie ciąży, sprawdź, jak powinno wyglądać leczenie zębów u kobiet w ciąży. Stan błogosławiony nie jest przeciwwskazaniem dla większości zabiegów stomatologicznych, jednak niektóre z nich warto odłożyć. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj nasze porady.

Ta zasada dotyczy również leczenia zębów u kobiet w ciąży. Radzimy, aby jeszcze przed poczęciem wyleczyć ubytki i zadbać o kondycję dziąseł. Dlatego jeśli planujesz zostać mamą, regularnie odwiedzaj stomatologa, by mieć pod kontrolą stan swojego uzębienia. Twój dentysta powinien przedstawić Ci plan skutecznego i bezpiecznego leczenia.

To bardzo ważne, ponieważ w pierwszym trymestrze, który jest decydujący dla rozwoju i utrzymania ciąży, część zabiegów dentystycznych jest niewskazana, a występowanie problemów z uzębieniem może mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie i prawidłowy rozwój maluszka.

Zaplanuj minimum 3 wizyty u stomatologa: na początku, w drugim trymestrze i pod koniec ciąży, aby dentysta mógł w pełni kontrolować stan Twojego uzębienia. Zdecyduj się na te zabiegi stomatologiczne, które są nieszkodliwe dla Ciebie i dziecka, np. fluoryzacja bądź piaskowanie zębów. Najbardziej bezpieczny dla rutynowego leczenia zębów jest drugi trymestr, czyli okres od 14. do 26. tygodnia.

Prawdą jest, że zęby u kobiet w ciąży narażone są na wiele czynników negatywnie oddziałujących na stan uzębienia. Nie chodzi jednak o odwapnienie zębów, ale przede wszystkim o wpływ hormonów na dziąsła, które stają się rozpulchnione, dlatego częściej i intensywniej krwawią. Ponadto burza hormonalna może także osłabić przyzębie, a to z kolei prowadzi do stanu zapalnego.

Natomiast powtarzające się wymioty powodują obniżenie pH w jamie ustnej i skutkują wprowadzeniem do niej kwasów, będących przyczyną m.in. erozji szkliwa. Możesz uniknąć ścierania zewnętrznej warstwy zębów, jeśli nie będziesz myć ich bezpośrednio po torsjach. Zamiast tego obficie przepłucz usta wodą i poczekaj co najmniej 30 minut, a następnie starannie wyczyść zęby.

Charakterystyczne dla okresu ciąży zachcianki żywieniowe i podjadanie sprawiają, że do jamy ustnej dostaje się zwiększona ilość cukrów lub kwasów, mających negatywny wpływ na stan uzębienia.

stomatologia poznań