Ból zęba
Najczęściej pojawiającym się problemem, na który skarżą się Pacjenci podczas konsultacji, jest ból zęba. Jak każdy inny ból, jest objawem niepokojącym i sugerującym niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. W większości przypadków towarzyszą mu inne objawy, takie jak opuchnięte dziąsło czy złamany ząb.
Nieukończone leczenie, takie jak np. leczenie kanałowe, może spowodować nawrót dolegliwości bólowych, które może być zakwalifikowane jako pilny przypadek. Wówczas wymagana jest wizyta stacjonarna w dyżurującym gabinecie stomatologicznym.
Złamany lub pęknięty ząb
Złamany lub pęknięty ząb to często problem związany z estetyką jamy ustnej. Nie należy jednak bagatelizować urazu, gdy nie odczuwamy dolegliwości, a złamania nie widać na pierwszy rzut oka. Z czasem problem może się pogłębić i doprowadzić do poważnych konsekwencji.
Pęknięcie lub złamanie zęba powiązane z bólem kwalifikuje się do pilnej interwencji lekarza dentysty. Najczęściej złamaniu ulegają zęby, które były leczone kanałowo i są podatne na urazy mechaniczne. W dyżurującym centrum stomatologicznym lekarz zastosuje odpowiednie leczenie.
Wyrzynające się ósemki
Temat utrudnionego wyrzynania się ósemek również często pojawia się podczas konsultacji online. W większości przypadków pojawianiu się ósemek towarzyszy ból. Jest to objaw, w związku z którym instynktownie chcemy zasięgnąć porady specjalisty.
Ból i opuchlizna przy wyrzynającej się ósemce najczęściej nie kwalifikuje się do interwencji lekarza dentysty. Pacjenci mogą złagodzić objawy w domu stosując pomocniczo płukanki do ust oraz leki przeciwbólowe. W przypadku gdy ósemka powoduje silny szczękościsk lub nawracający stan zapalny, wówczas należy zasięgnąć porady specjalisty, który zaproponuje dalsze postępowanie, a w ostateczności skieruje do dyżurującego gabinetu stomatologicznego